Architektura jako odzwierciedlenie społeczeństwa przemysłowego

Julian van Grey

W ramach Festiwalu Fotografii Görlitz “Schauplätze” wystawa jest otwarte w dniach 10.09 – 01.11.20 w galerii Muzeum Fotografii, Löbauer Straße 7, od wtorku do niedzieli 12:00-16:00.


Copyright Julian van Grey

Architektura jako odzwierciedlenie społeczeństwa przemysłowego

Prezentowana tu wystawa poświęcona jest przede wszystkim zagadnieniom zużycia i rozkładu. Te dwa aspekty kultury są często związane z pewną formą romantyzmu i przenoszą centrum uwagi na użytkownika, rodzaj użytkowania i jego okres. Przedmiotem rozważań są nie tylko możliwości wykorzystania, ale także czas, okoliczności, rezygnacja i możliwości alternatywnego wykorzystania dotychczasowych dóbr, a także powiązania pomiędzy ich przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

Inaczej jest w przypadku nowych towarów przemysłowych, refleksja bierze swój początek w teraźniejszości i jest ukierunkowana na przyszłość. Kolejnym aspektem jest krytyczne spojrzenie na kulturowe samorozumienie współczesnego społeczeństwa (post)przemysłowego. Warto zarówno spoglądać wstecz, jak i krytycznie przyglądać się teraźniejszości. Na czym stoimy? Dokąd chcemy iść? Jaka powinna być nasza droga?

———-

Leonard Freed powiedział kiedyś: “Fotografia to nie praca, to gra. Nigdy nie dorośniesz. Jeśli ktoś mi mówi, że nie ma pieniędzy na filmy, ja mówię: nie jedz, śpij na podłodze. Jeśli musisz to zrobić, zrób to. Nie chcę słyszeć o problemach, chcę zobaczyć rezultat”. To było dla mnie imponujące.

https://www.vangrey.de
https://www.instagram.com/mt.grey/