Gdzie jest Gulu – wirtualna wystawa

GDZIE JEST GULU? – FOTOREPORTAŻ SÖNKE C. WEISSA

WIRTUALNA WYSTAWA

Loading…

Ten podcast jest dostępny tylko w języku niemieckim.

Gdzie jest Gulu?

Moja pierwsza podróż do Gulu odbyła się w 2003 roku, wynikiem kilkunastu kolejnych pobytów, kontynuowanych do dziś, są dwie książki, dwie produkcje teatralne i film dokumentalny; w listopadzie 2018 i wrześniu 2019 roku powstał ten fotoreportaż. Stanowi on próbę stworzenia kompleksowego portretu miasta. Ale: gdzie właściwie jest Gulu? Miasto Gulu znajduje się w północnej Ugandzie, niedaleko granicy z Sudanem Południowym.

Mieszka tam około 150.000 ludzi. Większość z nich należy do grupy etnicznej Acholi. W latach 1987-2006 “Armia Bożego Oporu”, militarno-religijny ruch kultowy, prowadził wojnę z ludnością cywilną, czego światowa opinia publiczna prawie nie zauważyła. Zginęło ponad 100.000 osób, a około dwóch milionów stało się wewnętrznymi przesiedleńcami. Około 100.000 dzieci było wykorzystywanych jako dzieci-żołnierze, a w ostatnich latach wojny dziesiątki tysięcy chłopców i dziewcząt ze społeczności okolic Gulu szukało ochrony w mieście noc po nocy.

———-

W 1967 roku urodziłem się w Szlezwiku-Holsztynie (Niemcy) w rodzinie fryzjerów i barmanów – i zerwałem z tradycjami.

Jako stypendysta w USA studiowałem literaturę niemiecką (Bachelor of Arts) i nauki o komunikacji społecznej (Bachelor of Arts) na Uniwersytecie Indiana. Następnie studiowałem reżyserię i dramaturgię u Edwarda Albee (“Kto się boi Virginii Woolf?”) na Uniwersytecie w Houston (Master of Fine Arts), gdzie pracowałem również jako asystent wykładowcy. Potem przez wiele lat pracowałem jako fotograf, redaktor i reporter wojenny. Z profesorem Jochenem Blume’em w Hamburgu poznawałem ten zawód od strony praktycznej.

https://www.soenkecweiss.com