Hongkong [przed gniewem]

André Leischner

W ramach Festiwalu Fotografii Görlitz “Schauplätze” wystawa jest otwarte w dniach 10.09 – 04.10.20 w galerii Muzeum Fotografii, Löbauer Straße 7, od wtorku do niedzieli 12:00-16:00.


Copyright André Leischner

Hongkong [przed gniewem]

Poprzez fotografię aktów i ludzi kilka lat temu zaprzyjaźniłem się z urodzoną w Hongkongu modelką Dorothy Chiu. Na początku 2018 roku wpadliśmy na pomysł fotograficznego poznawania Hongkongu. Zrobiliśmy ponad 1000 zdjęć, które pokazują wiele drobnych szczegółów i aspektów miasta i jego mieszkańców. Bardzo szybko zdałem sobie sprawę, że do tej pory mój wizerunek tego miasta, choć nie fałszywy, był tylko naprawdę małym ułamkiem bardzo ambiwalentnej rzeczywistości. Na ulicach fotografowałem również niektórych mieszkańców Hongkongu, co zaowocowało bardzo bezpośrednimi i wszechstronnymi portretami.

Chociaż Dorothy pokazała mi wiele rzeczy, które wskazywały na pewien niepokój społeczny, w tamtym czasie nie zdawałam sobie sprawy z tego, co wydarzy się tam zaledwie rok później. Ostatecznie był to również powód, dla którego wybrałem małą ilość zdjęć, które z grubsza odzwierciedlały moje postrzeganie miasta.

———-

Urodzony w 1978 roku w Zwickau (Saksonia), studiował architekturę na Uniwersytecie Technicznym (TU) w Dreźnie i Wyższej Szkole Zawodowej (WH) w Zwickau.

W roku 2003 wszedł do świata fotografii półprofesjonalnej, fotografując zwłaszcza portret, akt, ludzi. Uczestniczy w projektach fotograficznych – m.in. z “Mondstaubtheater Zwickau”, z licznymi modelami krajowej i międzynarodowej sceny fotografii niezależnej. Od 2010 roku pracuje w niepełnym wymiarze godzin jako fotograf freelancer. Od 2012 r. bierze udział w wyjazdach fotograficznych do Norwegii, Islandii, Irlandii, Portugalii, Danii i Hongkongu. W 2016 roku rozpoczął prowadzenie własnego studia fotograficznego w Zwickau, od 2018 roku fotografik teatralny w Teatrze Plauen-Zwickau.

https://www.andreleischner.de/
https://www.andreleischner.de/hongkong
https://www.instagram.com/sermonfortapelsson/