Kobiety na zmianie

Wolfgang Blachnik & Bernd- Michel Schnabel

W ramach Festiwalu Fotografii Görlitz “Schauplätze” wystawa jest otwarte w dniach 10.09 – 01.11.20 w galerii Muzeum Fotografii, Löbauer Straße 7, od wtorku do niedzieli 12:00-16:00.


Copyright Blachnik / Schnabel

Kobiety na zmianie

W połowie lat 80. dwaj fotografowie z Görlitz, Bernd Schnabel i Wolfgang Blachnik, wpadli na pomysł sfotografowania codziennej pracy w typowej dla NRD kobiecej fabryce. Po uzyskaniu wyraźnej zgody kierownika zakładu, mogli swobodnie i niekontrolowanie, bez żadnej instrukcji utrwalać na zdjęciach ich osobiste wrażenia.

Spotkali kobiety, których motywacja do pracy była tak samo różna jak ich wiek. Pilność i zmęczenie, duma i powściągliwość, trzeźwość i przyjemność … obaj fotografowie doświadczyli prawie wszystkiego, podczas gdy początkowy społeczny dystans “rozpłynął się” i ewoluowała niemalże oczywista współpraca między nimi a pracownikami.

W rezultacie powstała seria portretów i wrażeń, prezentująca migawki z życia pracownic produkcji “na zmianie”. I w ten niedopowiedziany spoób zobrazowano również warunki, w jakich wypełniały one swoje zadania ponad trzydzieści lat temu.

———-

Bernd Schnabel (*1952) urodził się w Görlitz, ukończył praktykę jako konstruktor maszyn elektrycznych i pracował w byłej elektrowni Hagenwerder w pobliżu Görlitz. Od najmłodszych lat był zafascynowany fotografią i możliwością wykorzystania jej do tworzenia emocji. Jego zdjęcia charakteryzują się przemyślanym wzornictwem i uczciwością. Oglądając jego fotografie, można poczuć się ich częścią, adresatem, przeniesionym do autorskiego świata myśli.

Wolfgang Blachnik (*1952) pracował również w elektrowni Hagenwerder. W “Fotoklubie Energie” – zainicjowanym przez Bernda Schnabla – potrafił również dzielić się z innymi, porównywać i doskonalić swoją pracę fotograficzną. Opracował i zrealizował wspólne projekty, w tym “Kobiety na zmianie”. W 1989 roku zwrócił się w stronę fotografii jako zawodu. Poza pracami zleconymi zawsze zachowywał przestrzeń dla własnych pomysłów i ich realizacji.