Krajobrazy kulturowe w podczerwieni – Wirtualna Wystawa

Krajobrazy kulturowe w podczerwieni – Stefan Müller

WIRTUALNA WYSTAWA

Loading…

Fotografia w podczerwieni to rozszerzona przestrzeń obserwacyjna, niewidoczna dla ludzkiego oka. Ta przestrzeń świetlna staje się odczuwalna dopiero po zastosowaniu filtru.

Krajobrazy kulturowe istnieją od czasu, gdy człowiek ingerował i kształtował naturę zgodnie z jego wyobrażeniami: pejzaże, które powstają poprzez pracę z glebą i wysiewanie nasion, decydujące, co tam będzie rosło. Człowiek sadzi drzewa tam, gdzie mu się podoba, wycina lasy tam, gdzie nie chce, aby pozostały, stawia wiatraki, aby przechwycić energię …

Do swojej refleksyjnej prezentacji artysta wybiera miejsca, które zostały przekształcone przez ludzi. Czy to poprzez regulację biegu strumieni i rzek, wydobywanie granitu, wydobywanie węgla z głębi, czy też wyorywanie ziemi pod uprawę zboża. Od tysięcy lat ludzie zmieniają krajobraz aż do całkowitego zniszczenia naturalnych siedlisk. Ludzkość nazwała ten proces “kultywowaniem”.

__________________

Stefan Müller urodził się w Görlitz i od dzieciństwa był fotografem hobbystą. Jego specjalnością jest fotografia czarno-biała i w podczerwieni.