opuszczone – zapomniane – zaginione

Peter Schröter – Wirtualna wystawa

W ramach Festiwalu Fotografii Görlitz “Schauplätze” wystawa będzie prezentowana w dniach 20.10. – 28.11.20 w wirtualnym centrum wystawowym “Kunstbastei Hotherturm”.


Od 21.10.20 tutaj (Kunstbastei Hotherturm – otwiera się nowa karta / nowe okno przeglądarki) .


Copyright Peter Schröter

opuszczone – zapomniane – zaginione

Wystawa składa się z dwóch części: fotograficzne spojrzenie na to, jak ludzie kształtują swoje otoczenie, aby je dostosować i “kultywować” dla siebie. Czy będzie to zdjęcie z wakacyjnymi marzeniami na ścianie nad biurkiem, osobistymi wspomnieniami na drzwiach szafki, czy nawet laska z kwiatami w warsztacie… Ponadto, fotografie architektoniczne, które pokazują, jak wiele lat temu rzeczy były budowane “z miłością do szczegółów”: Jest tam dach szopy (dach zrębowy), pompatyczne schody lub meble biurowe z litego drewna. Dziś często skupiamy się na praktyczności z tendencją do “tanich i szybkich”. Fotografie były robione w miejscach, do których nikt już nie chodzi: udokumentowane, aby zachować je wizualnie, ponieważ nie wszystko można umieścić w muzeum i nie wszystko może zostać muzeum.

———-

Peter Schröter (*1964 w Waldheim / Środkowa Saksonia) jest profesjonalnym technikiem konserwacji. Fotografia ?! Wszystko zaczęło się gdzieś w latach siedemdziesiątych od aparatu “Werra II”. W 1987 roku doszła pierwsza lustrzanka, “MTL 5B”. Przejście na fotografię cyfrową nastąpiło dzięki lustrzance cyfrowej Pentax K10D. Prezentacje ?! W 1993 roku powstała dokumentacja fotograficzna obwodnicy Waldheimu wykonana podczas jej budowy. W 2008 roku po raz pierwszy miałem kontakt z zamykanym zakładem. Od tego czasu odbywałem regularne wycieczki, podczas których fotografowałem opuszczone miejsca. Od 2015 roku dodałem fotografię portretową jako kolejne pole działania, szczególnie w przypadku “Close up” i “Available Light”. Projekty prezentowałem podczas wystaw w latach 2009, 2011 i 2018.