Photo by Marie Lukasiewicz

Marie Lukasiewicz: Chodźmy popływać!

Po wojnie – z nadejściem corocznego płatnego urlopu i poprawy siły nabywczej francuskich pracowników – francuska klasa średnia zaczęła interesować się aktywnościmi na świeżym powietrzu. W tym celu od 1978 roku otwarto już ponad 140 ośrodków wypoczynkowych. Zbudowano kioski, zainstalowano gry wodne …

Gdy dziecko namaluje coś na piasku, nie pozostanie po tym żaden ślad, bo wiatr zwieje wszystko. Jednak plac zabaw dla dzieci przetrwał próbę czasu. W zimie stanowi widoczny dowód na to, że lato było i wróci.

Marie Łukasiewicz zainteresowała się tymi miejscami poza sezonem. Zima jest przerwą na obszarach rekreacyjnych. Dlatego postanowiła udać się tam właśnie w tym czasie, aby uchwycić je bez obecności ludzi. Natura wraca do swoich praw, wiatr rzuca kilka zmarszczek na wodzie i nie troszczy się o to, czy nadaje się do kąpieli czy nie.

Niezależny fotograf Marie Lukasiewicz poświęca się pracom na zlecenie, fotograficznie dokumentuje zmiany w krajobrazie zachodzące pod wpływem działalności człowieka. Szczególny nacisk kładzie na kwestie zanieczyszczenia i głębokich przemian w środowisku naturalnym.